info@pars-e.com +98-21-89395 شرکت پارس ارتباط افزار

ASRock Beebox J3160

نقد و بررسی تخصصی ASRock Beebox J3160

معرفی

بسیاری از افرادی که تجربه طولانی در زمینه کامپیوترها شخصی دارند می توانند بیاد آورند که در طول سالیان، همواره در حال تعویض قطعات کامپیوتری بوده اند. عده ی زیادی از این متخصصان و علاقه مندان، روزی را تصور می نمودند که خانه ها دارای دستگاه های کامپیوتری هوشمند متعددی شوند، و یک کامپیوتر اصلی وجود داشته باشد که به تمامی گوشی های هوشمند، تبلت ها و دستگاه های ضعیف تر سرویس دهد و حتی زمانی که بخواهیم بازی کامپیوتری انجام دهیم براحتی بتوانیم از آن استفاده کنیم. در آن زمان تمامی خانه ها از کامپیوترهای قدرتمند شخصی برخوردار نبودند. اما همه ما مطمئن بودیم که روزی خواهد رسید که زندگی روزانه ما، کاملا وابسته به فناوری خواهد شد.

mini PC

.

ASRock NUC

بسیاری از افرادی که تجربه طولانی در زمینه کامپیوترها شخصی دارند می توانند بیاد آورند که در طول سالیان، همواره در حال تعویض قطعات کامپیوتری بوده اند. عده ی زیادی از این متخصصان و علاقه مندان، روزی را تصور می نمودند که خانه ها دارای دستگاه های کامپیوتری هوشمند متعددی شوند، و یک کامپیوتر اصلی وجود داشته باشد که به تمامی گوشی های هوشمند، تبلت ها و دستگاه های ضعیف تر سرویس دهد و حتی زمانی که بخواهیم بازی کامپیوتری انجام دهیم براحتی بتوانیم از آن استفاده کنیم. در آن زمان تمامی خانه ها از کامپیوترهای قدرتمند شخصی برخوردار نبودند. اما همه ما مطمئن بودیم که روزی خواهد رسید که زندگی روزانه ما، کاملا وابسته به فناوری خواهد شد.

بگذارید کمی سریعتر پیش برویم. در سال 2015 این تصور معنای جدی تر از واقعیت به خود گرفت و هر روزه در حال به وقوع پیوستن است. امروز هنگامی که در خانه قدم میزنیم، کنترل در یک دست ماست و تبلت در دست دیگر و مشغول انجام بازی های رایانه ای نیز هستیم. تبلت من – نویسنده – چندان قدرتمند نیست و معمولا از آن به عنوان یک صفحه نمایش قابل حمل استفاده می کنم. کامپیوتر دسکتاپ من که سیستم قدرتمندی دارد و بازی های رایانه ای من را اجرا می کند در اتاق خواب قرار دارد، هر چند من اکثر وقت خود را در اتاق نشیمن می گذرانم. من معمولا در اتاق نشیمن می نشینم و با استفاده از STEAM (یک نرم افزار جهت اجرای بازی های کامپیوتری) که روی دستگاه Beebox نصب شده است، همان بازی را که در تبلت دارم با استفاده از Beebox و تلویزیون انجام می دهم. شاید اولین سوالی که به ذهنتان برسد این باشد که، Beebox چیست؟

شرکت ASRock به دلیل نبوغ و شجاعت در طراحی های مهندسی، از جمله برند های محبوب من به شمار می رود. این شرکت بورد هایی عجیب و پرقدرت تولید می کند که قادر هستند سطح تصور من از یک بورد را ارتقا دهند؛ مثلا یکی از بورد های این شرکت می تواند 22 دیسک درایو را در خود جای دهد! هنگامی که بحث ایده آل ها نیز به میان می آید، ASRock همچنان جایگاه خود را حفظ می کند زیرا آنها حتی بورد هایی برای سوپر کامپیوتر ها نیز تولید می کنند! و اکنون اقدام به تولید Beebox که یک کامپیوتر سبک رومیزی است نموده اند. کامپیوتر Beebox شرکت ASRock یک دستگاه مبتنی بر کامپیوتر های جدید NUC شرکت اینتل است، اما بر خلاف سایر دستگاه های NUC، Beebox قادر به پخش ویدئو های 4K می باشد، همچنین می تواند از موتور بازی STEAM نیز استریم کند، و به طور خلاصه تمامی نیازهای من به یک کامپیوتر در اتاق نشیمن را برآورده سازد. Beebox یک دستگاه کاملا کوچک، فشرده و جمع و جور است که در مقایسه با سایر اقلام موجود در روی میز من اصلا به چشم نمی آید، و می تواند سیستم عامل ویندوز را به صورت کامل و بی کم و کاست اجرا نماید، دارای یک پورت USB Type-C است و حتی قادر است به عنوان یک اکسس پوینت وایرلس عمل کند. هر چند به نظر من مهمترین قابلیت این کامپیوتر، امکان اجرای ویدئو هایی با کیفیت 4K است.

بسته بندی

بسته بندی Beebox نیز فلسفه ای مانند خود دستگاه دارد، کاملا فشرده و کوچک و در عین حال کاربردی؛ قسمت های مختلف مورد نیاز دستگاه نیز به خوبی در آن جا داده شده اند.

Beebox NUC

انواعBeebox J3160

کامپیوتر کوچک

محتویات بسته بندی

Beebox

وقتی باز کردن بسته بندی محصول را تمام کردم، تعداد قطعات و لوازمی که از آن بسته بندی کوچک خارج کرده بودم چندان برایم باور پذیر نبود. قسمت هایی که در بسته بندی محصول وجود داشت به شرح زیر بود:

• راهنمای کاربری
• یک کنترل از راه دور مادون قرمز
• کامپیوتر Beebox
• آداپتور برق دستگاه
• یک کابل SATA جهت تامین برق و انتقال دیتا
• یک CD مربوط به درایور های دستگاه
• یک صفحه جهت نصب Beebox در پشت صفحه نمایش ( که به VESA معروف است)

انواع ASRock

انواع ASRock

صفحه اتصال فیزیکی کامپیوتر به پشت صفحه نمایش ( یا همان VESA) در قسمت پائینی بسته بندی قرار داشت و من چیزی را که می خواستم در بسته مربوط به پیچ های دستگاه پیدا کردم که شامل قطعه سخت افزاری جهت نصب درایو اضافی بود که برای افزایش ظرفیت حافظه به کار میرفت.

mini PC

mini PC

برای اتصال این درایو اضافی، همچنین به کابل نیاز داشتم که در بسته بندی وجود داشت. اتصالات مربوط به دیتا و برق نیز هر دو در روی بورد دستگاه قرار داشتند. آداپتور برق دستگاه دارای استانداردهای جهانی است اما نوع دو شاخه بسته به منطقه جغرافیای توزیع دستگاه متغیر است.

ASRock NUC

ASRock NUC

کنترل از راه دور دستگاه دکمه های محدودی دارد و از طریق یک باتری لیتیوم – یونی قابل تعویض، تغذیه می گردد که در پشت آن قرار دارد.

شکل ظاهری

Beebox NUC

Beebox NUC

شکل ظاهری دستگاه کاملا شیک و زیبا است. تعداد اتصالات تحت پشتیبانی دستگاه نیز کاملا مناسب به نظر می رسد که شامل پورت USB 3.1 Type-C، یک پورت USB 3.0 معمولی و یک فیش صدا در پنل جلویی می باشد. پنل پشت دستگاه دارای دو پورت HDMI، دو پورت USB 3.0، پورت نمایش (Display port) و پورت شبکه (LAN) می باشد؛ همچنین یک پورت جهت نصب قفل امنیتی Kensington در پشت دستگاه تعبیه شده است که امنیت را هنگام استفاده در دفاتر و فروشگاه ها افزایش میدهد.

کامپیوتر کوچک
کامپیوتر کوچک

انحنای بالای دستگاه میزبان دکمه پاور ( جهت روشن نمودن دستگاه) می باشد و در زیر محفظه دستگاه نیز سوراخ هایی جهت تهویه وجود دارد، هر چند از آنجایی که تغذیه دستگاه به 36W محدود شده است و مصرف بسیار پایینی به شمار می رود، وجود سیستم خنک کننده نیز ضرورت ندارد.

کامپیوتر کوچک

قطعات اضافی

کامپیوتر کوچک

ASRock

این دستگاه به صورت پیش فرض دارای حافظه رم 1600 MHz SO-DIMMs است که در صورتی که از دو کانال حافظه موجود در بورد اصلی دستگاه به صورت کامل استفاده شود، قادر است ویدئو های 4K را به صورت 30 FPS و بدون هیچ تاخیری پخش کند. حافظه رم نصب شده به صورت پیش فرض روی دستگاه 2 GB می باشد.
حافظه 32 GB eMMC نصب شده روی دستگاه به انتقال سریع اطلاعات کمک شایانی می کند، و علاوه بر این دستگاه دارای واحد Wi-Fi/Bluetooth از نوع combo می باشد.

ASRock

باز کردن محفظه و نصب درایو اضافی

Beebox NUC

Beebox NUC

Beebox J3160

اگر بخواهید که یک درایو حافظه جهت ذخیره سازی اطلاعات به دستگاه اضافه کنید، باید چهار پیچ موجود در زیر دستگاه را باز کنید. پس از باز کردن این پیچ ها، خواهید توانست که قسمت فوقانی محفظه دستگاه را به آسانی باز کنید و پس از چرخاندن دستگاه محل نصب درایو اضافی را به آسانی خواهید یافت. این محل نصب به صورت ضد لرزش به محفظه دستگاه متصل شده است تا نویز را به حداقل ممکن برساند، هر چند شما می توانید با استفاده از یک درایو SSD بجای درایو های مکانیکی، امکان وجود نویز و لرزش را از بین ببرید.

Beebox J3160

mini PC

پس از باز کردن قسمت زیرین محفظه، شما خواهید توانست به همه چیز دسترسی پیدا کنید، بنابراین؛ نیازی به باز کردن تمامی قطعات و پنل پشتی وجود ندارد. هر چند برای خارج کردن بورد اصلی دستگاه باید دو پیچ دیگر را نیز باز کنید.

mini PC

ASRock

پنل پشتی دستگاه پلاستیکی است و بدون نیاز به تلاش چندان می توان آن را جدا نمود. مطمئن شوید که کابل ها را از کارت وای فای جدا کرده اید؛ زیرا جهت دریافت بهترین و قدرتمند ترین سیگنال ممکن، به قسمت فوقانی Beebox متصل شده اند. علاوه بر این، قسمت فوقانی به عنوان مسیر اصلی دفع حرارت در دستگاه عمل می کند.

ASRock

ASRock

بورد اصلی ساختار نسبتا ساده ای دارد، در عکس فوق ما حافظه های رم و درایو mSATA را از بورد جدا نموده ایم . همانطور که می بینید محل اتصال درایو اضافی در کنار اسلات حافظه های رم دستگاه قرار دارد.

کمی دقیق تر

Beebox J3160

اسلات های دو کانال SO-DIMM با بیشتر اسلات هایی که تا کنون با آن مواجه شده ایم، متفاوت است؛ زیرا هر یک از SO-DIMM ها در جهت عکس حافظه رم دیگر نصب خواهند شد و این موضوع از روی پین های موجود مشخص است. شما می توانید مجموعا حداکثر 16 GB حافظه رم ( دو حافظه رم هر یک به ظرفیت 8 GB) را در این اسلات ها قرار دهید. این اسلات ها واقعاً کاربردی هستند زیرا باعث می شوند کامپیوتر Beebox شرکت ASRock محصولی ویژه به شمار رود.

Beebox J3160

Beebox J3160

Beebox

قسمتی که معمولا از دید شما پنهان می ماند توسط یک هیت سینک (heatsink) بزرگ پوشیده شده است. شما در زیر این هیت سینک خواهید یافت یک باتری CMOS است که از طریق چسب و یک کابل بلند به بورد متصل شده و در عین حال یک اتصال مرموز نیز در جهت عکس هیت سینک و در کنار دکمه پاور وجود دارد که هیچ چیزی به آن متصل نیست. هیت سینک به اندازی کافی ضخیم است و یک صفحه بزرگ در میان آن وجود دارد که به محفظه فلزی خارجی چسبیده و به انتقال حرارت کمک می کند.

پیکربندی BIOS

Beebox

پیکربندی BIOS دستگاه بیش از حد توقعات ما ظاهر شد و به تنظیمات BIOS بورد های اصلی (motherboard) شرکت ASRock شباهت بسیاری دارد. کارهایی نظیر افزودن یک درایو اضافی و انتخاب آن به عنوان درایو بوت اصلی (primary boot drive)، تغییر در حافظه و تنظیماتی نظیر این در قسمت پیکربندی BIOS دستگاه به راحتی قابل اعمال هستند.

جمع بندی

مدت ها بود در جستجوی پاسخی برای تصور خود از یک دستگاه mini-PC ایده آل بودم. دستگاهی که بتواند تمامی عملکردهای مد نظر من در اختیارم بگذارد و به قدری کوچک باشد که فضای چندانی از میز من را اشغال نکند. خوشبختانه به کمک فناوری امروزی و ابتکار شرکت ASRock در بکارگیری ماژول حافظه رم دو کاناله، نهایتا توانستم به دستگاه mini-PC مد نظر خود دست پیدا کنم.

در شروع این مطلب به تجربیات خودم در زمینه بازی ها کامپیوتری اشاره کردم؛ هر چند امروزه از کامپیوتر شخصی برای امور به مراتب مهمتر و متعددی به جز سرگرمی استفاده می کنم. در حال حاضر، جستجوی صفحات وب، ویرایش عکس ها و ایجاد محتوا بیشتر وقت روزانه من را اشغال میکند. وقتی بحث انجام کارهایی به جز بازی های رایانه ای به میان می آید، شما به یک سیستم فوق العاده قدرتمند نیاز نخواهید داشت، اما اگر بخواهید پخش ویدئو داشته باشید وضعیت کمی پیچیده خواهد شد. ممکن است فکر کنید که اگر بخواهید ویدئو یا یک بازی را که در اتاق دیگر مشغول اجرای آن هستید، استریم کنید؛ اوضاع پیچیده تر شود، اما مطمئن باشید که چنین اتفاقی نخواهد افتاد. کامپیوتر Beebox شرکت ASRock قادر است به سه صفحه نمایش و به صورت همزمان خروجی تصویری ارائه دهد، یعنی شما می توانید همزمان با نوشتن مطلب مورد نظر خود، به تماشای ویدئو بنشینید و در عین حال اوضاع بازار بورس را نیز تحت نظر بگیرید. جالب اینجاست که در طول انجام تمامی این کارها، حتی کوچکترین صدایی از Beebox به گوش نخواهد رسید زیرا طراحی آن بدون فن خنک کننده می باشد. دستگاه mini-PC شرکت ASRock یک کامپیوتر کوچک و کاملا کاربردی قدرتمند می باشد؛ اما اگر به دنبال انجام فعالیت های سنگین ویدئویی نظیر Rendering یا اجرای بازی های ویدئویی هستید باید به دنبال راهکار دیگری باشید.

نهایتا می توان گفت که قیمت این کامپیوتر کاملا معقول است و در عین حال دستگاه قدرتمندی به شمار می رود که مجهز به پورت های USB 3.1 Type-C، dual HDMI است و می تواند از قطعات SATA و mSATA پشتیبانی نماید که امکان ایجاد انواع اتصال های سریع و با کیفیت را فراهم می سازند. Beebox شرکت ASRock یک انتخاب ایده آل و مقرون به صرفه برای امور روزمره به شمار می رود.

mikrotik
seagate
tplink
qnap
asrockr
hikvision

تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
دارنده پروانه عرضه ارایه خدمات ورود،خرید و فروش تجهیزات رادیویی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
©2014,کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت پارس ارتباط می باشد.

رفتن به بالا